Az ókori egyiptomi orvoslás messze földön híres volt. Az egyiptomi orvosok a feketeköményt az egyik leghatékonyabb gyógyírnak tartották, úgy vélték, hogy szinte bármilyen betegséget képes meggyógyítani. A régészek Tutanhamon sírjának feltárásakor is rábukkantak egy üvegcse feketekömény olajra, ami szintén azt bizonyítja, hogy ez az olaj akkoriban hihetetlenül értékes volt.
Napjainkban gyógyászati célokra leginkább a feketekömény magvaiból nyert szűzolaj használatos. Több mint 100 különböző hatóanyagot tartalmaz, köztük olyat is, amit egyelőre nem sikerült azonosítani. Legfőbb hatóanyaga a thymokinon, de további jelentős összetevői közé tartozik a dithymokinon, a thymol, a thymo-hidrokinon és a szaponin alfa-hederin. A thymokinon hatékony antioxidáns, daganatellenes és genetikai károsodást gátló (antimutagén) hatású. A rákkeltő anyagok okozta károsodást gátló, vagyis antikarcinogén hatás az alfa-hederin esetében is bizonyított.
A kutatók a feketekömény széleskörű antibakteriális hatásait is vizsgálták. Felveszi a harcot pl. a következő kórokozókkal: Staphylococcus albus, Escherichia coli, Salmonella typhi, Shigella niger, Vibrio cholera. A növény magja kapcsán kiváló gombaölő hatást is kimutattak.
A feketeköményt napjainkban az emésztés javítására, a gyomor, a máj és a bélrendszer egészségének megőrzésére használják. Enyhíti a felfújódást, megszünteti a hasmenést, és segítséget nyújthat a bélparaziták elleni küzdelemben. Kiválóan alkalmazható légúti megbetegedések – asztma, hörghurut, megfázás – gyógyításában. A benne található nigellin keserűanyag csillapítja a hörgőgörcsöt és támogatja a letapadt váladék eltávolítását.
A növény nyugtatja az idegrendszert, és segít a magas vérnyomás csökkentésében. Erősíti az immunrendszer működését, ezért számos betegség kezelésében – beleértve a daganatos megbetegedéseket is – kiváló kiegészítő szer lehet.
A feketekömény olaját a bőrgyógyászat és a kozmetika is használja – külsőleg és belsőleg egyaránt.
Használata
» javítja az emésztést, a gyomor, a máj és a bélrendszer működését, enyhíti a felfújódást, megszünteti a hasmenést
» kiválóan alkalmazható légúti megbetegedések – asztma, hörghurut,
megfázás – gyógyításában
» daganatellenes hatású
» antimikrobiális, antibakteriális és gombaölő hatása van
» segítséget nyújthat a bélparaziták elleni küzdelemben
» nyugtatja az idegrendszert
» csökkentheti a magas vérnyomást
» erősíti az immunrendszer működését
» elősegíti a pikkelysömör, az akne, az atópiás dermatitisz és az ekcéma gyógyulását
» kiválóan használható allergiás reakciókra hajlamos, száraz, érzékeny bőr masszírozására
» ideális hordozóolaj legyengült immunitás, megfázás és légúti panaszok aromaterápiás kezelésében
» óvja és regenerálja a bőrt, megerősíti védekezőképességét
» megerősíti a körmöket, fényessé teszi a hajat
» méregteleníti a bőr mélyebb rétegeit, szépíti a bőrt
Legfőbb hatóanyaga a thymokinon, de további jelentős összetevői közé tartozik a dithymokinon, a thymol, a thymo-hidrokinon és a szaponin alfa-hederin. A thymokinon hatékony antioxidáns, daganatellenes és genetikai károsodást gátló (antimutagén) hatású. A növény ezenkívül számos jótékony anyagot tartalmaz: béta-szitoszterolt, mirisztinsavat, palmitinsavat, sztearinsavat, linolsavat, arachidinsavat, B1-, B2- és B3-vitamint, folsavat, kalciumot, vasat, rezet, cinket és foszfort.
Ajánlott adagolás:
Naponta 1 teáskanál, étkezés előtt vagy után fél órával.
Figyelem:
Terhesség illetve szoptatás esetén kizárólag az orvossal történő konzultációt követően alkalmazza a terméket!
Gyermekektől elzárva tartandó!
Cukorbetegek is fogyaszthatják.